Przede wszystkim Człowiek

SPADKI

dodano: 2019-01-14
-

Stwierdzenie nabycia spadku – ile mam czasu na wystąpienie do sądu ?Często koniec życie jednej osoby wiąże się z początkiem pytań u innej. Jednym z takich dylematów jest okres w którym spadkobierca może wystąpić do sądu o stwierdzenie nabycia spadku. Czy jest to tylko 6 miesięcy?

Otóż o stwierdzenie nabycia spadku wystąpić można do sądu nawet po 6 latach po śmierci spadkodawcy. A nawet i po 60 albo i więcej …

Termin 6 miesięcy jest bardzo istotny, ale dotyczy czego innego.

Spadkobierca ma 6 miesięcy (od momentu dowiedzenia się o swoim powołaniu do spadku)  aby zdecydować, czy spadek przyjmuje wprost, przyjmuje z dobrodziejstwem inwentarza czy też spadek odrzuca.

Jeśli ów spadkobierca w ciągu tych 6 miesięcy nie zrobił nic, oznacza to w świetle prawa, iż przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, czyli do wysokości ewentualnych długów.

O stwierdzenie nabycia spadku – czyli uzyskanie oficjalnego dokumentu (postanowienia sądu), potwierdzającego „bycie spadkobiercą” – wystąpić można do sądu zawsze – bez względu na to ile czasu minęło od śmierci spadkodawcy.I jeszcze coś :

Nie tylko spadkobiercy mogą wystąpić z wnioskiem do sądu o stwierdzenie nabycia spadku. Mogą to zrobić także inne osoby lub podmioty – np. bank, wierzyciele.

Jeżeli masz wątpliwości skontaktuj się z naszą Kancelarią.


Galeria